При голям интерес премина беседата на кандидата за евродепутат от ГЕРБ Марин Захариев във филиала на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ в Смолян.
В университета текат Дни на отворените врати тази седмица. Всеки ден се организират различни мероприятия за младите хора. А днес от университета решиха да привлекат вниманието на специалностите икономика и туризъм, отваряйки тема „Обединена Европа – бъдещи предизвикателства и нови възможности“. Захариев заедно със студенти и преподаватели говориха за това как младите хора да бъдат успешни не само на местно, национално, а и на европейско ниво.
Марин Захариев бе представен от зам.-директора доц.д-р Русалена Пенджекова като реализиран възпитаник на Пловдивския университет, в който той е завършил право.
Захариев разказа за възможностите по програма „Еразъм“, която подпомага образованието, обучението, младежта и спорта в Европа. Благодарение на своя бюджет тя дава възможност на над 4 милиона европейци да учат, да проведат стаж, да натрупат опит и да работят като доброволци в чужбина.
Продължаващата до 2020 г. програма „Еразъм+“ предлага възможности не само за студенти. е вече с утроен бюджет спрямо рамката за 2019 г.- 41 млрд. евро.
Захариев посъветва студентите да проучат какви са възможностите, по които те искат да се развиват. „Мисля, че над 12 000 младежи от България се възползваха от предходния бюджет за обучения, обмени на практики, общи проекти между университети и др. "Еразъм+" е с доста широка палитра и ви апелирам да участвате. Тази възможност не трябва да се пропуска“, каза кандидатът за член на ЕП. Той ги призова да се интересуват и от стажантските програми в европейските институции.
„През 2020 г. завършва настоящият втори програмен период и започва следващият. Догодина можем да договаряме проекти и те бъдат изпълнявани до 2022-ра година. Надявам се общини, университети, държавата, да изпълняваме проекти от двата програмни периода. За в бъдеще все по-малко средства Европа ще отделя за кохезионната политика. Хубавата новина е, че ако в Европа имаме намаление на бюджетите с около 10% за кохезионна политика, в България нашите евродепутати и представителите на ЕК се пребориха за по-висок бюджет с 8%.
За следващия програмен период успяваме да защитим бюджет от около 18 млрд. лева. Предишният бюджет беше малко над 14 милиарда“, отбеляза Захариев. Той съобщи, че догодина граничният контролно-пропускателен пункт Рудозем - Ксанти трябва да е готов, което ще даде нови възможности за развитие в региона. „Идеята е да превърнем региона ни в по-атрактивно място за живот, той да бъде кръстопът, а не крайна точка“, заяви Марин Захариев.
По отношение на евроскептицизма, който се навдига в по-големите държави, той каза, че е вреден и визира драмата, до която се стигна във Великобритания с Брекзит. Заяви също, че за България няма по-добра алтернатива от Европейския съюз. А според него в следващия мандат на Европейския парламент не трябва да има малки и големи страни, а разумни доводи и интереси.
„Не мога да си представя какво щеше да е в България, ако не бяхме членове на ЕС. Първо, по отношение на мигрантите. Те преминават, но благодарение на подкрепата от ЕС и на това, че сме част от Европейската агенция за гранична и брегова охрана „Фронтекс“, устояхме на натиска“, посочи Захариев.
Като млад човек той изрази ентусиазма си от факта, че светът е отворен. „Навремето беше мираж да си купиш самолетен билет и без проблеми да отпътуваш с лична карта за всяка европейска страна. Сега това е факт. И буквално в края на месеца още падат таксите за роуминг. Знаете, че лично премиерът поде кампанията за падане на таксите в Западна Европа“, допълни Захариев. Той се спря също на темата за признаването на важните документи в чужбина като обясни какви ще бъдат промените в тази насока.
На срещата присъства и ръководителят на Областната дирекция на ДФ „Земеделие“ – Смолян, Денислав Костов. Той говори на студентите за възможностите, които дава Програмата за развитие на селските райони и Общата селскостопанска политика на ЕС.