"Изказването на президента Румен Радев за инвестицията на „Фолксваген“ беше неуместно, срещата с главния прокурор Сотир Цацаров – нeвременна." Това каза за сутрешния блок на радио „Фокус“ политологът доц. Румяна Коларова.
"Реакцията на ГЕРБ и медиите е породена от тези действия на президента Румен Радев, обясни тя. Според нея активността на президентската институция в разгара на предизборната кампания е загадъчна. „Това не е времето, когато да се предприемат подобни актове“, уточни Коларова. В предизборната кампания се забелязва тенденцията всички партии да провеждат активната си кампания на местно ниво, каза още политологът. „На национално ниво остана само правителството с неговите национални прояви. Именно заради това стратегически и в щаба на БСП, и самият президент се опитват да компенсират неравнопоставеността на медийното присъствие на двете страни. Когато президентът естествено се опитва да компенсира не прави нищо друго, освен ясно да се идентифицира с опонентите на ГЕРБ“, коментира Коралова. Жалбата на ГЕРБ в ЦИК срещу левицата е и отговор на нелогичната жалба, внесена от БСП срещу премиера Бойко Борисов, добави политологът.
"Абсолютно неадекватно както политически, така и научно, е сегашната политическа система да се определя като недемократична, а режимът като авторитарен. Това обаче е стилът и патосът на основните противници на управляващите. Ясно е, че този патос беше свързан с очакването за предсрочни парламентарни избори. Премиерът Бойко Борисов категорично заяви, че няма да има предсрочни избори, защото няма системни предпоставки за това. Убедена съм, че управляващите ще направят всичко възможно да няма предсрочен вот. Това изпуска въздуха на техните опоненти, които са като в безвъздушно пространство, защото до момента сякаш всичко беше фокусирано върху очакването, че на Борисов няма да му издържат нервите и отново ще има предсрочни избори“, обясни доц. Коларова.
"Търси се нов вид конфронтация и президентът Румен Радев влезе в този капан. Това няма да урони имиджа му, но ще пострада президентската институция. Според анализатори и политици, увлечени от радикалната стратегия, ГЕРБ си отива", припомни Коларова, като уточни, че те предвиждат за партията съдбата, която сполетя две от политическите алтернативи на БСП – СДС и НДСВ, които залязоха от политическия хоризонт. Но според нея, големият проблем на политическата сцена у нас е изчезването и появяването на дясното. То създава у левицата чувството, че тя е вечна, а срещу тях има някаква неустойчивост и ненадеждна политическа класа, която може да бъде подменяна, добави политологът. По думите й ГЕРБ, и като партия, и като управление, показва много по-голяма устойчивост, отколкото НДСВ и СДС.