Вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева е на двудневна визита в Брюксел за среща на министрите на външните работи в рамките на Източното партньорство и за Съвет „Външни работи“.
Първите дипломати от Европейския съюз и колегите им от шестте държави от Източно партньорство – Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна, ще обсъдят на работен обяд развитието на Източното партньорство след 2020 г. преди утрешната конференция, посветена на 10-годишнината на инициативата.
В Брюксел Екатерина Захариева ще има и двустранни срещи с колегите си от Румъния и Украйна. Утре на двустранна среща Захариева и украинският външен министър Павло Климкин ще обсъдят състоянието на правата на българското национално малцинство в Украйна, както и актуалната вътрешнополитическа ситуация в страната.
Българският външен министър ще се срещне и с румънския си колега Теодор Мелешкану, чиято страна в момента е председател на Съвета на Евросъюза. Днес двамата ще дискутират организацията на планираната за 18 юни Конференция на високо ниво за сътрудничеството между ЕС и Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС). България е председател на ОЧИС през първата половина на тази година.
В рамките на Съвет „Външни работи“ министрите на външните работи на 28-те държави-членки ще дискутират ситуацията в Алжир, Венецуела, Иран, Либия, Судан, Украйна и района на Сахел. Първите дипломати ще обсъдят и укрепването на връзките и засилването на европейската интеграция на Западните Балкани в рамките на процеса „Бърдо-Бриони“, стартиран от Словения и Хърватия през 2013 г.
Тема на Съвет „Външни работи“ е и ситуацията с американския закон „Хелмс-Бъртон“, след като на 17 април американската администрация реши да премахне от закона изключение в полза на ЕС. То засяга извънтериториално действие спрямо чуждестранни лица и образувания, обвинени в ползване, продажба, управление и други действия с имущество, принадлежало на граждани на САЩ и национализирано от властите в Куба. Според ЕС извънтериториалното прилагане на едностранни ограничителни мерки противоречи на международното право.