Министър-председателят и лидер на ПП „ГЕРБ” Бойко Борисов даде две знакови интервюта в рамките на една седмица – в „Панорама” по БНТ на 3 май и в „Лице в лице” по БТВ на 8 май. Естествено, премиерът и в двата случая бе „разходен по конспекта” на всичките актуални и злободневни теми, като част от въпросите (и респективно отговорите) се припокриваха. Какво обаче „каза” Борисов между думите, които излязоха от устата му?
Ето пет послания, които може да се открият в двете интервюта:
„Взимам предизборната кампания на ръчно управление”
Още в началото на предизборната кампания ситуацията изглеждаше обезпокоителна за ГЕРБ – социологическите проучвания дават (макар и минимална) преднина за БСП, като към процентите на ГЕРБ всъщност се добавя приноса на СДС, а от процентите на БСП се вади това, което АБВ им „изяжда”, регистрирайки се като „Коалиция за България”. В оставащите дни до вота Борисов явно ще даде всичко от себе си, за да помогне на партията със своите личен авторитет и харизма. Този път едва ли БСП ще си направят харакири в стил „Крум Зарков”, така че битката се очертава като изключително оспорвана. А в такава ситуация активното участие на Борисов е неизбежно. (
ГЕРБ залага ударно на антикомунистическата карта
„... и да бъде пратен в Белене и убит” (като допълнение към искането на БСП премиерът да излезе в отпуск по време на предизборната кампания); „така са направили с дядо ми” (добавка след репликата за концлагера на о-в Белене); „нашите приятели от СДС навремето допуснаха грешката да позволят на бившата Държавна сигурност да се възроди”... 30 години след началото на прехода, антикомунизмът продължава да бъде актуален. И наистина, „това им е играта” на ГЕРБ в случая. Ако има нещо, което може ефективно да им помогне да спечелят изборите, това са именно антикомунистическите послания. Електоралната периферия, която ГЕРБ обикновено привлича, е мотивирана най-вече от едно нещо – да не се върне БСП на власт. В момента всяко изброяване на управленски успехи на ГЕРБ (колкото и реални да са) няма как да мобилизира избиратели предвид общественото раздразнение от твърде скорошните и твърде шумни скандали, тип „Апартаментгейт”.
„Няма да подам оставка, ако загубим евроизборите”
Това си бе казано експлицитно, почти в прав текст. Тук интересни са мотивите. От една страна, вътрешното противопоставяне в БСП (Корнелия Нинова срещу Националния съвет на партията) най-вероятно няма да позволи на „червените” да се мобилизират за мощна фронтална атака срещу правителството, в случай че победа БСП спечели на 26 май. От друга страна, Борисов не би си позволил да рискува властта(изходът от едни предсрочни избори е неясен) преди един много ключов избор в края на тази година – за нов главен прокурор.
Идва смяна на поколенията в ГЕРБ
Бойко Борисов неколкократно натърти, че всички от партията, които са замесени в далавери, в момента са обект на разследване. „Няма да остане ненаказан човек”, „за другите знаем, че са маскари, хората искат ние да сме чисти”... Това, в комбинация с „лъжицата с катран в кацата с меда” относно Цветан Цветанов (отчитайки коректно и заслугите му в миналото), ясно показва, че последният няма как да бъде оставен на досегашната позиция в партията (поне официално, неофициалното влияние на Цветанов зависи от това доколко верните му хора в ГЕРБ ще продължат да му бъдат верни). Разбира се, става дума за след изборите – ако Борисов е лицето, то Цветанов е гръбнака на ГЕРБ и той няма как да не изнесе на плещите си голяма част от тежестта на предизборната кампания.
Президентът Румен Радев се явява основен конкурент на Бойко Борисов
Макар основният политически опонент на ГЕРБ да е БСП, Борисов привижда като конкурент именно президента, а не някой от Столетницата. Репликата „аз съм забранил в партията да коментират президента” напомня на едно друго вето, наложено от Борисов
още при учредяването на ПП „ГЕРБ” – относно коментарите спрямо Георги Първанов (президента към онзи момент). Освен, че Радев е единственият, който е победил ГЕРБ на избори, при днешната оскъдица на лидери с широка обществена подкрепа, президентът се явява един от малкото, които биха могли да засенчат Бойко Борисов по отношение на обществено одобрение.