Обща европейска армия е необходима, но това не значи да се ликвидират националните, каза кандидатът за евродепутат от „БСП за България“ Иво Христов в „Седмицата“ по Дарик радио.
„Общи въоръжени сили значи да се приведат определени подразделения под общо командване и със статут да интервенират при определени нужди. Това не значи, че страните от Съюза, между които понякога има и напрежения могат да се лишат от своите национални армии“, коментира още Христов. Той посочи, че в някои отношения ЕС е прекрачил отвъд необходимата интеграция, когато регламентира частния живот, а в други отношения като външната политика се нуждае от такава.
„Не може да се даде отговор по толкова проста дилема – Европа на отечествата или федерален съюз. Да речем общата външна граница трябва да се охранява от обща гранична служба, това не значи, че човек отхвърля Европа на отечествата и възприема Европейски съединени щати, но това е проблем, който трябва да бъде решен по този начин. Има сфери като образованието, в които не трябва да се допуска прекалена федерализация, защото това значи редакция на историческия прочит. Трябва да бъдем гъвкави“, допълни кандидатът за евродепутат. На въпрос дали ЕС трябва да бъде християнски съюз, Христов заяви, че преди 50 години никой не би задал такъв въпрос.
„Разбира се, че Европа е преимуществено християнска и на това дължи своята култура, своя градски облик, хуманизма и всичко, което прави нейната специфика“, каза още Христов.