Днес има дефицит на знания за едни славни времена. Тази енциклопедия, макар да е обозначена от авторите като кратка, респектира с големия си обем от два тома. Това каза днес във Варна, при представянето на енциклопедията „България във Втората световна война 1939-1945”, Емил Радев – кандидатът за евродепутат от ГЕРБ и посланик на библиотеките в Европейския парламент и инициатор на изданията, предаде Радио „Фокус“.
"На база на предишните издания, тук се използва значително по-богат архивен материал, богата фактология и обективно поднасяне на информацията.", добави Радев.
„Поех ангажимента да преведем на английски език всичко това. Голям е обемът – един том е над 1100 страници, но си струва, нашите партньори в Европейския парламент да се запознаят с нашата история. С колко кръв е достигнато всичко това, как сме воювали и сме давали всичко от себе си. Българската армия се е била винаги много героично, а от нашите противници от Великите сили сме получили признание“, коментира още Емил Радев.
Според него енциклопедията може да се предаде на библиотеката на Европейския парламент в Брюксел. Друга идея е изданието да се дигитализира. Той увери, че екземпляри от енциклопедията ще бъдат предадени на училища, университети, библиотеки, читалища, за да могат да се ползват от широк брой хора.
На представянето в читалните зали на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ с него присъстваха авторите Милен Куманов и Тодор Тодоров. С издадените два тома завършва трилогията от енциклопедии, посветени на лицата и събитията в България по времето на двете световни войни и на Балканските войни (1912-1913).
„Изданието може да се ползва от всякаква публика и като помагало и като източник на безпристрастна информация. Енциклопедията е на равнището на съвременната историческа литература. Това ярко проличава от литературата, която е прибавена под черта под всяка статия за дадено събитие или лице. Справочното издание е много богато илюстрирано. Това го прави доста атрактивно. Авторите дадоха много от себе си. В последните години видях как се издава първото издание, колко труд положиха за останалите книги. Има голяма последователност“, каза още Емил Радев.
Той обясни, че идеята е била да бъдат обхванати Балканската, Първата и Втората световни войни, за да се представят героичните битки на България, чиято армия никога не е загубила битка. Емил Радев поясни, че са използвани документи от Военния архив във Велико Търново.
„Авторският колектив беше щастлив да види едно завършено дело. Това, което на нас най-много ни тежеше, че в България на тези събития не се отделя много място за участието на страната във Втората световна война. Искаме тези факти да станат достояние на широката общественост. Няма семейство, в което да не е имало участник в тези войни“, каза проф. Милен Куманов. „Предишните енциклопедии наистина не са пълни до 1989 година, имайки предвид строя и хората, които са ги правили. В тях е фаворизиран даден вид хора“, коментира Тодор Тодоров.