Идеите на кандидата на социалистите за председателския пост на Европейската комисия Франс Тимерманс за въвеждане на минимална работна заплата във всички страни-членки на Европейския съюз и намаляване на поляризацията между богати и не толкова богати европейци коментира в студиото на радио"Фокус" водачът на листата на „Коалиция за България“ за европейските избори проф. Боян Дуранкев.
"Положението с доходите в България е катастрофално. Най-вече става дума за тези над 40% от хората, които оцеляват с минимални или малко над минималните доходи. Забележете, че ако направим една проста сметка, тръгвайки от доходите, в момента минималната работна заплата в България, изчислена в евро, не в лева, е 286 евро. А средната минимална работна заплата в ЕС в момента е 924 евро. Една фрапантна разлика. Тя е катастрофална разлика. Не е само по причината, че България е най-бедната страна, но и поради факта, че тази минимална работна заплата и тези средни доходи, които има обикновеният българин всъщност го принуждава да мигрира към по-развитите европейски страни, при което в България се получи този ефект на демографската катастрофа. Същото между другото е и в Румъния, Литва, Латвия и Естония. Обратно казано, ако не се повишават минималните и средните доходи, не само демографски, както е в момента катастрофата, но ще имаме социална и икономическа катастрофа. Нещо като пустинята Сахара, само че в един по-модерен вид в България. Така че е наложително – първо, развитие на икономиката чрез догонващо развитие на тези страни, които са под една трета от средното на ЕС, това са България и Румъния. И второ, едно осигуряване на растеж на доходите средно годишно поне с 10% минимални и средни доходи, така че през 2025 г. и българинът да получава близо половината от това, което е сега в момента минималната работна заплата, т.е. минималната работна заплата трябва да стане 510 евро 2025 г. в България. Или пресметнато обратно 1000 лв. минимална заплата месечно. Иначе България ще катастрофира и социално, и икономически" каза Дуранкев.
"8 милиарда бяха налети за регионално развитие. Ефектът е нулев. Имаме фуния, фунията се насочва демографски към София, към Пловдив, към Варна, към големите градове и от тях към чужбина. Ако няма едно балансирано развитие на регионите, включително и вътре във всяка страна, се оказва че демографската катастрофа се задълбочава. Затова през следващия програмен период твърдо настояваме за насочване на над половината от фондовете точно в тези региони, в които има големи диспропорции. В България това е най-вече в Северозападна България. Ще търсим решения, ще потърсим и възможност за удвояване на тези фондове. Но колкото и да се борим за повече фондове, ако не поставим гилотината, така че да отреже корупцията в България, това нещо няма да се получи. Между другото корупцията в България на някои места имаме данни, че достига 90% от фондовете. Това е нещо чудовищно. И това води до още повече развитие на неравенствата и до още по-голямо отвращение на българина от държавната машина. Ще трябва да се промени и българската държава, не само да викаме какво ще ни дадат и какво ще усвоим. Между другото еврофондовете са само спомагателни за развитието на държавата. А не решаващи за нейното развитие", допълни Дуранкев.