Съветът на Европа навърши 70 години, посветени на защитата на човешките права, в смутни времена заради надигането на популизма и тежката криза между паневропейската институция и Русия, предаде Франс прес.
По случай годишнината в Съвета на Европа в Страсбург е обявен Ден на отворените врати. Все още не добре познат, често бъркан със Съвета на Европейския съюз, Съветът на Европа обединява 47 страни членки от целия континент, сред които страните от ЕС, Турция, Русия, Швейцария, Армения и Азербайджан.
Учреден с договор, подписан на 5 май 1949 година в Лондон, неговата мисия е да защитава правата на човека, демокрацията и правовата държава чрез международни конвенции, контролни мисии или препоръки към неговите страни членки.
"Основният успех на Съвета на Европа е, че превърна Европа в зона без смъртно наказание", където освен това са забранени изтезанията и принудителният труд, подчерта в интервю за АФП неговият генерален секретар, норвежецът Турбьорн Ягланд. По-известна от самия Съвет е неговата юридическа дясна ръка, Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ), който днес отбелязва 60 години. Това е апелативна инстанция, към която може да се обърне всеки, смятащ че основните му права са потъпкани в някоя страна членка.